OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Papagájec vlnkovaný (Andulka)

Papagájec vlnkovaný ( nespisovne v češtine Andulka)

Úvod

Papagájec (nesprávne čes. andulka; lat. Melopsittacus) je rod vtákov z čeľade papagájovité. Jediným druhom tohto rodu je papagájec vlnkovaný/papagájec vlnkavý/papagájik vlnkovaný/papagájovec vlnkovaný (lat. Melopsittacus undulatus; „melopsittacus“ = spevavý papagáj + „undulatus“- vlnkovaný).

Tento rod austrálskych papagájov je najmenším zástupcom (Platycercini) plostochvostých papagájov. Je asi 18 cm veľký a váži asi 30-40 gramov. Rod Melopsittacus je prechodom medzi rodmi Neophema a Pezoporus.[1][2]

Tento papagáj spolu s korelou chocholatou patrí medzi najrozšírenejší druh, ktorý je chovaný v domácnostiach ako rodinný miláčik.

 

Životné prostredie a rozmnožovanie

Papagájce vlnkované sú rozšírené prakticky po celom území Austrálie. V skupinkách, niekedy aj v obrovských kŕdloch migruje hlavne v jej vnútrozemí, nevyskytuje sa na juhozápadnom výbežku a na väčšine východného pobrežia. Hlavnou podmienkou ich výskytu je dostatok potravy a prítomnosť vodnej plochy. Obývajú dreviny, ktoré lemujú vodné toky, trávnaté plochy s menším množstvom drevnatého porastu, či otvorené pláne, na ktorých rastú rôzne kríky. Zriaďovanie pastvín, stavby vodných hrádzí rybníkov, či závlahových kanálov, budovanie areálov parkov ľuďmi pripravilo nielen pre tohto austrálskeho papagája nové životné prostredie, ktoré ho s nimi viacej zblížilo.

Papagájce sa živia semenami tráv, niektorými semenami rastlín nižšieho vzrastu, niekedy sa kŕmia aj na lánoch dozrievajúcej pšenice.

Papagájce hniezdia na juhu Austrálie od augusta do januára a na severe Austrálie od júna do septembra. Po dažďoch zahniezdia kedykoľvek. Párik papagájcov môže hniezdiť aj niekoľkokrát za sebou, no v nepriaznivých podmienkach nehniezdia aj niekoľko rokov. Znáška vajíčok môže byť od 3 do 13 vajíčok (priemer 5-6 ks). Inkubačná doba je 17-18 dní

 

Farebné mutácie

základnou farebnou mutáciou je zelená farba, no teraz poznáme andulky rôznych farieb a to biele (albin), šedé,lutino (žltá z bielimi letkami a červeními očami),straky (recesívne,dominantné a dúhové),modré, fialové, a už aj čierne.

 

Choroby

Andulky nebívajú často choré ak im dávate dostatok čerstvej vody a vitamínov (ovocie, zelenina), najčastejšie choroby sú svrab (vytváranie chrást okolo nozdier, očí, na nohách, v konečníku, jednoduché liečenie je natreť im to olejom a pár opakovaní a ustúpi to), zlomeniny (andulky majú slabé kosti a dosť často si na voliérach zlomia nohu, treba postupovať ako u človeka a to, vytvoriť jej ako keby sádru pomocou levkoplastu, a hlavne ju nenahať stáť na tej nohe to znamená že ju treba predeliť do samostatnej klietky kde má jedno bidlo a iba podlahu, keď sa jej to zahojí vyletí na konár za týždeň by sa jej to malo zriasť,je dobré počkať ak budete vidieť že už v pohode lieta a drží sa na tej nohe odstránte levkoplast).Ak je to niečo iné treba ísť za veterinárom on už bude vedieť čo dalej.

 

                                                                                                                                                                     

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk